Am descoperit de curând un articol minunat despre cum se schimbă creierul unei femei încă din momentul în care ea rămâne însărcinată și acolo am dat peste un adevăr spus de artista Sarah Walker „să devi mamă este ca și cum tocmai ai descoperi existența unei camere noi și ciudate în casa în care locuiești”. Este o descriere super potrivită având în vedere că totul se schimbă odată cu venirea noului născut! 🙂 Prima chestie de care te lovești este că practic tu mami ești 100% responsabilă pentru starea de bine a bebelușului și că toate deciziile pe care le iei se reflectă în asta. Plusez și spun mai departe că prima decizie pe care o iei este fix la o zi după ce minunea ta a venit pe lume! Mă refer aici la vaccinare! De când cu libertatea pe care o avem, de a alege, subiectul acesta este printre cele mai controverstate și mai discutate. Am povestit despre asta dar și alte lucruri importante din viața noastră de părinți și bebeluși cu o doamnă faină și cu scaun la cap, îndrăznesc să spun. Împărtășesc cu voi tocmai pentru a le mai clarifica dacă se poate. Așadar Quizz cu dr. Bianca Gherghescu, specialist medicină de familie.
O răceală trece în 7 zile cu pastile și într-o săptămână fără
AC: Există o tendință ca orice grimasă, gest sau orice alt comportament al bebelușului să nască, din partea mamelor întrebarea “Oare e normal așa?” “ O fi având ceva copilul?” De ce pornesc mamele la drum cu această “îngrijorare”?
BG: În tendința actuală stă și supragrija părinților pentru orice gest al copilului și tot în tendințe este uitarea “firescului”. Da, posibil să intervină mai mulți factori: lipsa informării, anxietatea generalizată la nivel social vis-à-vis de medicină, scăderea drastică a credibilatății în sistemul medical.
AC:Vă dau un exemplu, ceva ce aud tot mai des și chiar s-a întâmplat să am o discuție pe tema asta acum câteva zile și încerc să citez din memorie: “Copilul meu nu are scaun de 3-4 ori pe zi așa cum scrie manualul. Ce mă fac? Ba chiar trec zile între scaune!” Când trebuie să ne alarmăm că bebelușul nu a avut scaun câteva zile?
BG: Constipația la copil este relativă și trebuie personalizată. Înainte de 6 luni sugarul alăptat la sân are scaun după fiecare masă, apoi poate avea și la 3 zile; nu este nicio problemă dacă nu există suferința sugarului. În același timp trebuie evaluată alimentația mamei, etc. Este tot o supradiagnosticare…
AC: Laxativele pot provoca dependență astfel încât bebelușul să nu mai aibă scaun în mod natural?
BG: Laxativele trebuie folosite ocazional.
AC: Mit sau realitate? Bebelușii alăptați la sân au scaun mai des decât cei care primesc lapte formulă!
BG: Realitate.
AC: Nurofenul sau Panadolul fac parte din trusa bebelușului și de multe ori se folosesc fără o indicație din partea medicului. Când este absolut necesar să apelăm la medicamente?
BG: Antitermicele/antiinflamatoarele trebuie să fie recomandate doar de medic.
AC: Mit sau realitate? O simplă răceală trece în 7 zile cu pastile și într-o săptămână fără?
BG: Realitate.
Vaccinul, o necesitate!
AC: Sughițul, motiv de îngrijorare?
BG: Sughițul este motiv de îngrijorare dacă este frecvent și persistent.
AC: Vaccinul, o necesitate sau o conspirație mondială?
BG: NECESITATE. Mare pericol la nivel mondial fără vaccinari! Sunt rodul a zeci de ani de cercetări și s-a reușit salvarea omenirii de boli grave datorită lor!
AC: Cu cât scade riscul de îmbolnăvire la un copil vaccinat, față de unul care nu a fost vaccinat?
BG: Cuantificarea poate fi făcută doar raportând la bolile prevenite prin vaccin. În multe cazuri vaccinul asigură imunitate totală și de lungă duurată, în altele parțială, adică riscul de a face boala respectivă este mult mai mic.
Sugarul – alimentat la cerere
AC: O altă tendință este aceea de a „înfofoli” bebele, ce ar putea convinge o mamă să nu mai facă lucrul acesta?
BG: Conștientizarea mamei că ea însăși se va simți inconfortabil dacă s-ar îmbrăca mai gros decât necesar!
AC: Dacă bebe plânge de foame și în manual scrie că el trebuie să manânce la o anumită vârstă, o anume cantitate de lapte…îl lăsăm să plângă sau dăm copilului să mănânce?
BG: Sugarul va fi alimentat la cerere! Programul de mese și-l va face singur cu vremea. Trebuie identificată prin urmare, atent “CEREREA”.
AC: Mit sau realitate: bebe nu face baie până când nu a căzut „buricul” 🙂
BG: MIT
AC: Mit sau realitate: bebelușul trebuie înfășat, mâini și picioare strânse pe lângă corp până la 6 luni, altfel o să aibă membrele strâmbe 🙂
BG: MIT CATEGORIC!
AC: De la ce vârstă bea bebe alt lichid decât lapte? Sucuri și ceaiuri sunt necesare?
BG: Nu există limită de vârstă, alăptarea la cerere nu necesită apă sau ceaiuri suplimentar doar dacă există o expunere la călduri excesive și poate nici atunci; cu creșterea apare și nevoia de apă în funcție de temperatura ambientală și activitatea fizică a copilului.
AC: Cum ne dăm seama dacă este copilul la greutatea normală?
BG: Greutatea se evaluează pe grafice de creștere, individual. În acest sens copilul va fi cântărit săptamânal începând de la naștere, acest indicator fiind unul din cei mai importanți în evaluarea sănătății.
AC: De câte ori merge bebe la medic până la vârsta de un an?
BG: Până la un an copilul trebuie văzut astfel: la 1,2,4,6,9,12 luni. Poate și mai des la nevoie.
Diversificarea începe între 5 luni jumate/6 luni
AC: Diversificarea, când începe și din ce moment putem spune că poate copilul să mănânce orice?
BG: Diversificarea poate incepe la 5 luni jumate, 6 luni, când există și enzimele necesare, dupa 3 ani poate mânca aproape orice!
AC: Ce suplimente sunt necesare pentru un bebeluș și cine decide?
BG: Suplimentele le decide doar medicul! Nu farmacistul, nu prietenii, etc.
Până la 2 ani fără miere
AC: Mit sau realitate: bebelușii nu au voie să mănânce miere până la un an.
BG: Da,fara miere pana la 2 ani .
AC:Ce teste și analize trebuie să aibă un copil până la un an?
BG: Nici o analiză în mod general. La naștere sunt făcute primele pentru identificare grup sânge și Rh, screening metabolic, sânge, apoi sunt necesare investgații (ecografia șold-screening dispalazie șold,etc) Vizitele la medic vor fi urmate de analize dacă se consideră necesar!







